Trzy Kopce Wiślańskie – pomysł na kiepską pogodę

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

Co robić, jeśli traficie do Wisły w złą pogodę? Możecie oczywiście miło spędzić czas w centrum miasta w jednej z dwóch cukierni, wypić dobrą kawę i zjeść pyszną szarlotkę. Możecie też iść do Starej Karczmy i czekać dwadzieścia minut na podanie piwa.  Ja proponuję Wam ubrać się w ciepłą kurtkę z kapturem, zabrać kijki i wybrać się trochę wyżej. Nie za daleko, nie po błocie i oczywiście tam, gdzie można pod dachem napić się gorącej herbaty z cytryną. Taki jest szlak z Wisły na Trzy Kopce Wiślańskie i do przytuliska “Telesforówka”. Cała wycieczka z postojami i konsumpcją zajmie Wam góra pół dnia i nie jest wymagająca pod względem kondycyjnym.

Na Trzy Kopce Wiślańskie prowadzi oficjalny szlak żółty mający początek przy dworcu kolejowym Wisła Uzdrowisko. Równie dobrze można rozpocząć wędrówkę z centrum miasta. Ważne, aby dojść do ulicy Olimpijskiej, przejść nią do końca i skręcić w prawo w ulicę 11-go Listopada. Najpierw ulica ta skręci w lewo i zacznie się piąć lekko w górę. Potem skręci w prawo, ale szlak prowadzi prosto, biegnąc obok usytuowanych po prawej stronie prywatnych budynków, a dalej stromym podjazdem obok którego są wąskie schody.

Żółty szlak Wisła – Trzy Kopce Wiślańskie, podejście od ulicy 11-go Listopada (Jesień,  rok 2017)

Wędrując cały czas asfaltem należy dojść do rogu dużego budynku hotelu Pod Jedlami. Tam asfalt skręca w prawo i obiega hotel, ale nasz szlak prowadzi dalej w górę, tym razem już leśnym, kamienistym duktem. Po niezbyt długim czasie dochodzi się do asfaltowej drogi, do ulicy Osiedle Jarzębata. Stąd jest długie, ale niezbyt uciążliwe podejście na Kamienny. Ostatni odcinek tej drogi biegnie po ażurowych betonowych płytach.

Żółty szlak Wisła – Trzy Kopce Wiślańskie, leśny dukt nad hotelem Pod Jedlami (Jesień,  rok 2017)
Żółty szlak Wisła – Trzy Kopce Wiślańskie, droga Osiedle Jarzębata (Jesień,  rok 2017)
Żółty szlak Wisła – Trzy Kopce Wiślańskie, odcinek przed Kaminnym (Jesień,  rok 2017)
Żółty szlak Wisła – Trzy Kopce Wiślańskie, Kamienny (Jesień,  rok 2017)

Dalej szlak wiedzie leśną, kamienistą drogą. Ten odcinek jest prawie płaski i prowadzi bezpośrednio na Trzy Kopce Wiślańskie. Tu zbiegają się trzy drogi prowadzące z Ustronia, Brennej i Wisły. Umieszczono tu trzy ustawione w kręgu kamienie, a na każdym od właściwej strony umieszczono tabliczki z nazwami miejscowości, które tu mają swój styk. Jak podają przewodniki, nazwa tego miejsca wzięła się stąd, że w przeszłości granice oznaczano kopcami kamieni, stąd w tym miejscu były takie trzy kopce.

Trzy Kopce Wiślańskie, skrzyżowanie trzech dróg i symboliczne kamienne kopce z tabliczkami nazw miejscowości (Jesień,  rok 2017)

Przechodząc drogą w kierunku wschodnim dojdziecie do punktu widokowego, obok którego postawiono pamiątkowe trzy głazy, również z tabliczkami miejscowości oraz tablicę z widokiem, który z tego miejsca się roztacza. Ważne dla Was w przypadku, jeśli faktycznie wybierzecie się tam w kiepską pogodę 🙂

Trzy Kopce Wiślańskie, pomnik na punkcie widokowym (Jesień,  rok 2017)
Trzy Kopce Wiślańskie, punkt widokowy: widok zastany przez nas na Orłową, Równicę i Skrzyczne (Jesień,  rok 2017)
Trzy Kopce Wiślańskie, punkt widokowy: widok jak wyglądać powinien na Orłową, Równicę i Skrzyczne (Jesień,  rok 2017)

W oddaleniu od punktu widokowego znajdują się zabudowania przytuliska “Telesforówka”. Jest to prywatne schronisko posiadające nawet miejsca noclegowe. Miejsce inne od zapamiętanych przez starsze osoby schronisk górskich z ich lat młodości. Ale przez to miejsce niezwykłe i godne polecenia. Jeśli nie potrzebujemy noclegu, a jedynie odpoczynku i ogrzania się, możemy skorzystać ze zbudowanej z drewna “szopy”, w której znajduje się bufet, stoły i ławy, a nawet piecyk typu “koza”. Obsługę bufetu, jeśli jej akurat nie ma, przywołujemy uderzeniami w patelnię zawieszoną przy wejściu. I nie ma się co krygować, tylko “dzwonić” – system działa!

Trzy Kopce Wiślańskie, droga z punktu widokowego do przytuliska “Telesforówka” (Jesień,  rok 2017)
Trzy Kopce Wiślańskie, przytulisko “Telesforówka” (Jesień,  rok 2017)
Trzy Kopce Wiślańskie, przytulisko “Telesforówka” (Jesień,  rok 2017)

W środku można kupić (w cenach wręcz “nieschroniskowych”, porównując np. z Równicą) dobrą herbatę z cytryną i cukrem, kiełbaskę na gorąco, bigos i inne proste dania. Dla przykładu kiełbasa na gorąco z chlebem i musztardą kosztowała w 2017 roku 8 złotych. Ponadto, dla zbieraczy pamiątek jest pocztówka ze stojącą przy bufecie karoserią “garbus” (w środku której umieszczono stolik i ławki), znaczek turystyczny oraz magnesy na lodówkę.

Trzy Kopce Wiślańskie, przytulisko “Telesforówka” (Jesień,  rok 2017)

Z Trzech Kopców Wiślańskich do Wisły wraca się tą samą drogą, aczkolwiek przy ładnej pogodzie można pokusić się na trasę poza szlakiem i zejść przy hotelu Gołębiewski.  Taki mieliśmy plan, ale z powodu pogody go nie zrealizowaliśmy, dlatego trasy jako niesprawdzonej na razie Wam nie podam.  Trzy Kopce Wiślańskie to również dobre miejsce na rower. Być może uda mi się kiedyś dotrzeć tutaj na własnych dwóch kółkach.

Wisła o poranku – widok z balkonu hotelu Pod Jedlami (Jesień 2017)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *