Stacja Start z Tatrzańskiej Łomnicy

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Będąc w Tatrzańskiej Łomnicy w 2015 roku miałem przyjemność podjechać rowerem pod pierwszą ze stacji pośrednich kolejki linowej na Łomicę (Lomnický štít) nazwaną Start (Štart).  Muszę przyznać, że było ciężko z uwagi na spore nachylenie w stosunku do odległości. Oficjalne słowackie przewodniki turystyczne określają jej trudność jako średnią. Ale jeśli mnie się udało, to dlaczego Wy nie mielibyście spróbować? Długość trasy to 8,5 km, z czego pod górę jest ok. 5 km.  Suma podjazdów wynosi około 325 metrów.

Najlepiej wyruszyć jest z centrum Tatrzańskiej Łomnicy, gdzie można dojechać rowerem z okolicznych miejscowości opisywaną już przeze mnie Drogą Wolności. Dla zmotoryzowanych znajduje się tam również parking, chociaż z miejscem w sezonie bywa różnie. Z centrum należy się kierować główną ulicą w kierunku na Stary Smokowiec. Po minięciu znajdującego się po prawej stronie okazałego hotelu Kukučka skręcamy pod górę w pierwszą asfaltową drogę, która powinna być oznaczona drogowskazem “Skalnate Pleso”. Stąd też zaczyna się oficjalny zielony szlak rowerowy do stacji Start.

Cała trasa pod górę przebiega po asfaltowej nawierzchni. Nie będę opisywał jej szczegółów, ponieważ powinna być dobrze oznaczona. Należy tylko uważać, gdyż czasami jeżdżą nią samochody służbowe i przy pokonywaniu zakrętów najlepiej trzymać się brzegu jezdni. Oczywiście pamiętajcie o jeździe w kasku! Po drodze można zwrócić uwagę na zbiornik przeciwpożarowy, który zimą zapewnia także wodę do naśnieżania stoków. Warto również obejrzeć budynek starej, wzniesionej jeszcze przed II wojną światową stacji Start.

Droga na Start w początkowym odcinku
W drodze do stacji Start, po prawej zbiornik przeciwpożarowy (rok 2015)
Przed stacją Start, po lewej stronie drogi budynek Start z lat 30-tych XX wieku, po prawej współczesne stacje: wyciągu narciarskiego i w tle stacja pośrednia kolejki linowej (rok 2015)

Koniec podjazdu znajduje się przy współcześnie funkcjonującym budynku stacji pośredniej kolejki linowej na Łomnicę i ma postać małej asfaltowej pętelki.

Zakończenie szlaku na Stację Start (rok 2015)

W dół należy wyruszyć tą samą trasą, ale po napotkaniu po lewej stronie drogi oznaczenia początku żółtego szlaku rowerowego (jednocześnie zielonego pieszego) proponuję nim kontynuować zjazd.  Ten odcinek prowadzi w terenie, trochę nierówną i miejscami kamienistą ścieżką, śladem starego wyciągu kolejki linowej na Łomnicę, która kiedyś swój początek miała przy Grandhotelu Praha. Po drodze można obejrzeć stare słupy kolejki oraz początkową stację wyciągu znajdującą się przy Grandhotelu. W niektórych miejscach widać też pozostałości starego toru saneczkowego, który był tu wybudowany jeszcze przed kolejką linową.

Początek żółtego szlaku rowerowego i zielonego pieszego prowadzącego pod Grandhotel Praha w Tatrzańskiej Łomnicy (rok 2015)

Mijając stare maszty kolejki dojedziecie tą drogą na parking przed (a raczej za) Grandhotelem.  Skręciwszy w prawo, mijając hotelową bramę zjeżdża się asfaltową drogą do centrum Tatrzańskiej Łomnicy.

Parking za Grandhotelem Praha w Tatrzańskiej Łomnicy (rok 2015)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *