Ujście Kanału Głównego

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Ujście kanału głównego

Tym razem ponownie trafiłem nad Kanał Główny, zwany też Szczakowskim. Jak już kiedyś pisałem, kanał zaczyna swój bieg na terenie Bukowna, a kończy tuż za granicą Jaworzna-Szczakowej, w Maczkach. Wody kanału są jednym z dwóch źródeł zaopatrzenia Stacji Uzdatniania Wody w Maczkach, skąd woda dostarczana jest również do Jaworzna. Reszta wód kanału, które nie są odebrane przez stację, wpływa do Białej Przemszy.

Bardzo ciekawe jest samo ujęcie wody. Od głównego koryta kanału odchodzi pod kątem prostym ślepa odnoga, z której poprzez kilka betonowych przepustów woda wlewa się do dwóch prostokątnych zbiorników, a stamtąd jest doprowadzana do budynku (prawdopodobnie) filtrów. Jeśli się dobrze przyjrzeć, to na powierzchni zbiorników od strony betonowych przepustów można dojrzeć wyraźny ruch wpływającej wody. [zobacz mapkę]

Same prostokątne zbiorniki są zasiedlone przez rodzinę łabędzia niemego (Cygnus olor) oraz kaczkę krzyżówkę (Anas platyrhynchos).

Warto odwiedzić to miejsce, choć tradycyjnie otoczone jest tablicami zakazującymi wstępu, będąc jednocześnie miejscem bez ogrodzenia i pełniącym rolę zbiornika do wędkowania. A dojechać tam można z Jaworzna od strony ulicy Bukowskiej [trasa], wygodnym choć miejscami bardzo dziurawym asfaltem, będącym drogą dojazdową do (prawdopodobnie) zakładu naprawczego wagonów kolejowych. Asfalt wiedzie przez zrekultywowane już tereny po dawnych wyrobiskach piasku. Przeprawa do zbiorników wody wymaga przeprowadzenia roweru przez wąską kładkę nad jazem spiętrzającym wodę kanału w celu dostarczenia jej do odnogi bocznej. Oba zbiorniki wodne można bezpiecznie okrążyć na rowerze.

UZUPEŁNIENIE: Odwiedzając to miejsce w lecie 2017 roku okazało się, że obiekt jest pilnowany przez agencję ochrony wyposażoną w broń palną – o czym ostrzegają odpowiednie tablice przy wjeździe od strony Maczek.  Jak wynika z rozmowy ze strażnikiem, zadaniem ich jest ochrona ujęcia wody przed wędkarzami i biwakowiczami. Przejazd rowerem czy przejście pieszo przez ten teren jest możliwe. Przynajmniej, gdy dyżur ma napotkany przez nas strażnik 😉

Kładka na jazie Kanału Głównego prowadząca do zbiorników ujęcia wody.
Kładka na jazie Kanału Głównego prowadząca do zbiorników ujęcia wody.
Jaz z widocznymi szynami do opuszczania zasuw i zębami przeciwko krze.
Jaz z widocznymi szynami do opuszczania zasuw i zębami przeciwko krze.
Betonowe przepusty, którymi woda z odnogi kanału wpływa do zbiorników.
Betonowe przepusty, którymi woda z odnogi kanału wpływa do zbiorników.
Rodzina łabędzi niemych na jednym ze zbiorników ujęcia wody na Kanale Głównym.
Rodzina łabędzi niemych na jednym ze zbiorników ujęcia wody na Kanale Głównym.

Więcej informacji:

Stacja Uzdatniania Wody MACZKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *